Scroll to top

VTK söker en Huvudtränare för Juniorer!


I år är det 40 år sedan Vallentuna Tennisklubb bildades. Våra 500 aktiva medlemmar spänner över alla åldrar och nivåer och våra ledord kvalitet och glädje genomsyrar den mötesplats för tennisentusiaster som vi blivit. Klubben är belägen i centrala Vallentuna och har idag tre inomhusbanor och två grusbanor, samtliga i toppskick. Vi är en liten välmående klubb med god ekonomi och stort hjärta för tennis!

Nu siktar vi på att ta Vallentuna tennisklubb till nästa nivå, och söker dig som vill vara med på denna spännande resa! Det här är en unik möjlighet för dig som har ambitionen att tänka och skapa nytt för en modern tennisklubb.  

Rollbeskrivning

Som huvudtränare för juniorer kommer du att rapportera till VTK:s Klubbchef. Tillsammans bygger ni en stark juniorverksamhet som innebär glädje, gemenskap och utveckling för klubbens juniorer.
 
Som huvudtränare är du ansvarig för planering och juniorträningen på VTK. Du arbetar självständigt, och med stort ägandeskap på ett strukturerat sätt för att nå uppsatta mål, samt vidareutveckla juniorträningen.  

Du kommer att ha ansvar för timtränare verksamma inom juniorträningen och se till att dessa utvecklas till sin fulla potential med individuella utvecklingsplaner och coachning.  

Arbetsuppgifter

 • Ansvara för planering av träningsgrupper
 • Ansvara för att anställa, och planera schema för timtränarna
 • Träna juniorer och seniorer 25–30 timmars bantid per vecka, inklusive vissa helger.  
 • Ansvara för att driva och följa upp juniorverksamhetsmål och rapportera resultat till klubbchefen på regelbunden basis.  
 • Driva och utveckla tennisverksamheten för juniorer i alla åldrar och nivåer.
 • Ansvara för aktiviteter som klubbens juniorer vill vara med på, såsom t ex läger, aktiviteter och tävlingar.  

 
För att lyckas i rollen bör du:

 • Träna och utbilda med glädje och engagemang
 • Vara målinriktad och ha god samarbetsförmåga
 • Vilja utveckla ditt ledarskap och dina kunskaper inom teknik, taktik, träningslära och idrottspsykologi.  
 • Du tycker att struktur och planering är viktigt i ditt arbete, och har lätt för att kommunicera med elever, föräldrar och kollegor – både i tal och skrift.  

 
Erfarenhet och kvalifikationer

 • Tränat barn, ungdomar och seniorer tidigare.  
 • Vara kunnig inom konceptet Play & Stay
 • Vara kunnig inom konceptet Multi SkillZ
 • Gärna ha erfarenhet av Matchi
 • Ha tidigare erfarenhet av att schemalägga tennisskola och/eller läger.  
 • B-körkort

Villkor

Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid. 30 dagars semester och avsättning till tjänstepension görs motsvarande ITP nivå. Mobil, laptop och friskvårdsbidrag ingår. Övertidsersättning eller ersättning för OB utgår inte. Provanställning kan komma i fråga. Tillträde enligt överenskommelse.

Ansökan, kontakt och ansökningsdatum

Ansökan med CV, referenser och personligt brev skickas till styrelsen@vallentunatennis.se Skriv “Huvudtränare Juniorer” i ämnesraden. Urval och intervjuer sker löpande. Frågor besvaras via mail till ovan angiven mailadress eller på telefon av Karin Gullström, Ordförande, på 0708-360 818.   

Sista ansökningsdatum  är 15/8 2021.