Scroll to top

VTK söker en Huvudtränare för Seniorer!


I år är det 40 år sedan Vallentuna Tennisklubb bildades. Våra 500 aktiva medlemmar spänner över alla åldrar och nivåer och våra ledord kvalitet och glädje genomsyrar den mötesplats för tennisentusiaster som vi blivit. Klubben är belägen i centrala Vallentuna och har idag tre inomhusbanor och två grusbanor, samtliga i toppskick. Vi är en liten välmående klubb med god ekonomi och stort hjärta för tennis! 

Nu siktar vi på att ta Vallentuna tennisklubb till nästa nivå, och söker en klubbchef som vill vara med på denna spännande resa! Det här är en unik möjlighet för dig som har ambitionen att tänka och skapa nytt för en modern tennisklubb.  

Som huvudtränare för seniorer kommer du att rapportera till VTK:s Klubbchef. Tillsammans bygger ni en stark vuxenträningsverksamhet som innebär glädje, gemenskap och utveckling för klubbens seniorer.

Som huvudtränare är du ansvarig för planering av seniorträningen på VTK. Du arbetar självständigt, och med stort ägandeskap på ett strukturerat sätt för att nå uppsatta mål, samt vidareutveckla seniorträningen.  

Du kommer ha ansvar för timtränare verksamma inom seniorträningen och se till att dessa utvecklas till sin fulla potential med individuella utvecklingsplaner och coachning.  

Rollbeskrivning

 • Ansvara för att planera träningsgrupper
 • Ansvara för att leda, och planera schema för timtränarna
 • Träna juniorer och seniorer minst 25 timmars bantid per vecka, inklusive vissa helger.  
 • Ansvara för att driva och följa upp seniorverksamhetens mål och rapportera resultat till klubbchefen på regelbunden basis.  
 • Driva och utveckla tennisverksamheten för seniorer i alla åldrar och nivåer.
 • Ansvara för aktiviteter som klubbens seniorer vill vara med på, såsom t ex läger, frukost/lunchtennis och tävlingar.  

För att lyckas i rollen bör du:

 • Träna och utbilda med glädje och engagemang
 • Vara kommunikativ, lyhörd, målinriktad och ha mycket god samarbetsförmåga
 • Vilja utveckla ditt ledarskap och dina kunskaper inom teknik, taktik och tennis som motionsidrott.  

Erfarenhet och kvalifikationer

 • Tidigare erfarenhet av att träna juniorer och seniorer i alla åldrar
 • Ha erfarenhet av Matchi
 • Ha tidigare erfarenhet av att arbeta med schemaläggning av gruppträning och lägerverksamhet för vuxna.  
 • B-körkort
 • Du tycker att struktur och planering är viktigt i ditt arbete, och har lätt för att kommunicera både i tal och skrift.

Villkor

Tjänsten är en tillsvidareanställning på till att börja med 80% deltid. 30 dagars semester och avsättning till tjänstepension görs motsvarande ITP nivå. Mobil, laptop och friskvårdsbidrag ingår. Övertidsersättning eller ersättning för OB utgår inte. Provanställning kan komma i fråga. Tillträde enligt överenskommelse. 

Ansökan, kontakt och ansökningsdatum

Ansökan med CV, referenser och personligt brev skickas till styrelsen@vallentunatennis.se Skriv “Huvudtränare Seniorer i ämnesraden. Urval och intervjuer sker löpande. Frågor besvaras via mail till ovan angiven mailadress eller på telefon av Karin Gullström, Ordförande, på 0708-360818.  

Sista ansökningsdatum är 15/8 2021.